Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

Угур е фотограф од Турција и се обидува да ги нагласи важните проблеми со кои се соочува светот. Комбинирајќи две фотографии, тој сака да ги истакне социјалната неправда и војните, како и контрастот помеѓу двата различни света во коишто живееме.

„Сликата понекогаш е поефективна од илјада зборови. Решението за криза може да биде опишано со многу комплицирани зборови, но не ви е потребен јазик за да го прочитате и разберете уметничкото дело. Уметноста е посилна од сите јазици. Користена е за подигнување на свесноста многу долго време.“

1. Либерија

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

2. Јемен

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

3. Глобално затоплување

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

4. Бегалци

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

5. Ирак, затворот Абу Граиб

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

6. Појасот Газа

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

7. Авганистан

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

8. Палестина

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар