Една куќа, безброј пејзажи

Интересната серија фотографии „Зад малата куќичка“ постои затоа што фотографот Мануел Косентино гледал различност онаму каде што ретко кој би можел да ја најде. Сите негови фотографии имаат идентична композиција на која се повторува истиот објект, но се разликуваат една од друга по опкружувањето. Креативниот фотограф ѝ оставил на природата да прави спектакли над малата куќичка создавајќи различни пејзажи, додека тој трпеливо фотографирал цели две години. Резултатот е воодушевувачки и обрнува внимание на моќта на природата да додава убавина околу она што е изградено од човечка рака.

Една куќа, безброј пејзажи Една куќа, безброј пејзажи Една куќа, безброј пејзажи Една куќа, безброј пејзажи Една куќа, безброј пејзажи Една куќа, безброј пејзажи Една куќа, безброј пејзажи Една куќа, безброј пејзажи

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар