Дизајнирани пеперутки

Звучи скоро невозможно, кревките крилца на пеперутките да се користат како платно за сликање, но францускиот артист Сара Гарзони со својот скорашен проект „Mimesis“ ги отстранува сите причини за сомнеж во остварливоста на оваа идеја.

Нејзината работа е многу повеќе насочена кон пренесување на одредена порака, став, заложување, отколку уметничка. Поставувајќи логоа со силно значење, како она за рециклирање, авторски права или за радијација, таа создава силен контраст помеѓу кревкоста на нејзиното „платно“ и она што е насликано на него. Дефинитивно нашла начин да го врати животот во природата на интересен и уникатен начин.Дизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперуткиДизајнирани пеперутки


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар