Артистка создава стаклени куполи со пеперутки во сеќавање на нејзината баба

Едноставно парче хартија, се трансформира во пеперутка и потоа се овековечува во стаклена обвивка – резултатот е неверојатно уметничко дело што може да разубави сечиј дом. Артистката Марија А. Аристидоу најпрво скенира и печати вистинска пеперутка, ја отсекува формата, ја бои и ја обликува и потоа со помош на различни техники ја сместува на метален држач. Таа прв пат почнала да ги прави овие декорации по смртта на нејзината баба, обидувајќи се да најде начин да се справи со загубата. Погледнете ги нејзините прекрасни стаклени куполи и уживајте во талентот.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар