Артистка со синестезија ги слика на платно песните што секојдневно ги слуша

Артистка со синестезија ги слика на платно песните што секојдневно ги слуша

Мелиса МекКракен го црта тоа што го слуша, претворајќи ги песните што ја инспирираат во апстрактни маслени слики. Нејзините дела се исполнети со силни бои и експресивни гестови, правејќи ги навистина уникатни. Артистката од Канзас има ретка невролошка состојба позната како синестезија, што предизвикува нејзиното чувство за слух да предизвика колоритни визуализации на песните. На пример, за неа, џез музиката изгледа како комбинација од сина, бела и златна боја, додека пак поп песните ѝ делуваат светло розово и виолетово. Погледнете дел од нејзините дела и воодушевувајте се на нејзината неверојатна способност.

Саботна вечер

Ако бев птица

Превисоко летање

Живот во слоеви

Љубовта допира души

Двајца лутачи

Нели беше некако неверојатно

Дали можете да „слушате“ гифови? Не сте единствени!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар