Артист со Алцхајмер цртал автопортрети 5 години сѐ додека не си го заборавил сопственото лице

Во 1955 година, на англискиот артист Вилијам Утермолен му бил дијагностицирана Алцхајмерова болест. Ова е тешка дијагноза и болест, но пред неговата смрт во 2007, направил серија од тажни автопортрети во период од околу 5 години, документирајќи го постепеното губење на неговиот ум.

2-artist-so-alchajmer-crtal-avtoportreti-5-godini-sѐ-dodeka-ne-si-go-zaboravil-sopstvenoto-lice-kafepauza.mk

1967

Неговата жена Патриција совршено ја објаснува моќта на сликите:

„На овие слики можеме да го видиме со огромна тага напорот на Вилијам да го објасни неговото променето јас, неговите стравови и тага.“

Тешко е да се каже дали промената во портретите настанала како резултат на губење на неговите артистички способности или пак на неговата психа, но во секој случај тие документираат емоционална збрканост на еден уметник кој јасно гледал како го губи својот ум, дел по дел.

1996

1996

1996

1997

1997

1998

1999

2000

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар