30 прекрасни врати кои изгледаат како да водат кон некои нови светови

30 прекрасни врати кои изгледаат како да водат кон некои нови светови

Повеќето врати изгледаат сосема обично, но зошто мора да биде така, кога тие може да имаат некое симболично значење за премин помеѓу различни светови, односно помеѓу различни аспекти од нашиот живот. Вратата е веројатно единствениот дел од надворешноста на еден градежен објект со кој луѓето најмногу се во интеракција, па ако сакате вашата градба да изгледа импресивно однадвор, нема подобар начин од тоа да поставите уникатно дизајнирана влезна врата.

Постојат многу креативно изработени врати низ светот, а ние ги издвојуваме најпрекрасните 30.

1. Бурано, Италија

1-30-prekrasni-vrati-koi-izgledaat-kako-da-vodat-kon-nekoi-novi-svetovi-kafepauza.mk

2. Санта Фе, Њу Мексико, САД

Colorful Door

3. Копенхаген, Данска

3-30-prekrasni-vrati-koi-izgledaat-kako-da-vodat-kon-nekoi-novi-svetovi-kafepauza.mk

4. Монмартр, Париз, Франција

4-30-prekrasni-vrati-koi-izgledaat-kako-da-vodat-kon-nekoi-novi-svetovi-kafepauza.mk

5. Валорија, Италија

5-30-prekrasni-vrati-koi-izgledaat-kako-da-vodat-kon-nekoi-novi-svetovi-kafepauza.mk

6. Рабат, Мароко

6-30-prekrasni-vrati-koi-izgledaat-kako-da-vodat-kon-nekoi-novi-svetovi-kafepauza.mk

7. Валпараисо, Чиле

7-30-prekrasni-vrati-koi-izgledaat-kako-da-vodat-kon-nekoi-novi-svetovi-kafepauza.mk

8. Врата од градина во Јапонија

8-30-prekrasni-vrati-koi-izgledaat-kako-da-vodat-kon-nekoi-novi-svetovi-kafepauza.mk

9. Шефшауен, Мароко

9-30-prekrasni-vrati-koi-izgledaat-kako-da-vodat-kon-nekoi-novi-svetovi-kafepauza.mk

10. Шангај, Кина

10-30-prekrasni-vrati-koi-izgledaat-kako-da-vodat-kon-nekoi-novi-svetovi-kafepauza.mk


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. whatever Reply

  Како бре МОроко? На македонски се вели МАроко… Аман веќе. Срамота.

  • Кафе пауза Reply

   whatever, се прават грешки, не е крај на светот. Во секој случај, фала за корекцијата.

   • whatever Reply

    Човечки е да се греши, ама не цело време. Новинари сте претпоставувам, обидете се да звучите писмено.

    • Кафе пауза Reply

     Човечки е и да се критикува и да се прифаќа критика, ама не „цело време“. Згрешена беше буква, работиме според странски извори, па таква забуна не е толку нелогично да се случи во процесот на работа. Да, новинари сме, и да, грешиме, како и сите други. Фала богу, вие сте тука да нѐ поправите. Ама со усул…

 2. whatever Reply

  Ајде де, со усул. Здрави и живи да сте, следен пат, повнимателно преведувајте/транскрибирајте. 🙂

Остави коментар