15 креативни билборди ширум светот

8. Виски Maker’s Mark, САД

15 креативни билборд реклами ширум светот

Овде може да се види како се истура вискито од шишето, врз камион. Рекламата е во право. Потребен ви е полн камион за да се чувствувате исполнети. Пијте одговорно.

9. Најк, Канада

15 креативни билборд реклами ширум светот

Насловот „Подготвени за вашите: 45?“ се однесува на просечното време кое хокеј играчот го троши на ледот во една смена. Очигледно билбордот е влечен од брод, но фотографијата на на него всушност покажува дека човекот го влече бродот. Со други зборови, тој тренирал со Најк опрема и е подготвен за неговите 45…

10. Адидас, Виена

15 креативни билборд реклами ширум светот

Овој билборд бил прикажан само пред почетокот на турнир во фудбал во 2008 година во Виена. Човекот е голманот Петр Чех и билбордот е ставен директно во предниот дел на панорамското тркало Пратер. Како резултат на позиционирањето, изгледа како Петр Чех да го поддржува тркалото.

11. UTEC, Перу

Овој билборд бил создаден како решение за еден проблем. Во Лима, Перу, многу луѓе страдаат поради недостатокот на вода за пиење. Како одговор на тоа, UTEC соработувале со рекламна фирма за да создадат билборд кој може да произведува вода за пиење од водената пареа во воздухот. Билбордот произвел 9.450 литри вода за пиење само во првите 3 месеци.

12. Бритиш Ервејс, Лондон

Малото момче покажано во овој дигитален билборд знае кога лета авион на Бритиш Ервејс над неговата глава. Како што лета авионот, момчето станува, покажува кон него и шета низ екранот на билбордот. Момчето се користи за да го привлече вниманието на минувачите.

13. 4Д заштита Орфеа, Италија

Компанијата Орфеа сакала да ја докаже моќта на својот спреј за инсекти. За да ја покаже неговата ефикасност, тие го претвориле билбордот во огромна стапица за инсекти. Дефинитивно, пораката е пренесена.

14. Аполозофи, Велика Британија

За да промовира нова линија производи за коса, оваа компанија создала дигитален билборд со ликот на една жена, која може да каже кога пристигнува возот. Како што тој пристигнува, косата на девојката почнува диво да се разлетува, истакнувајќи го нивниот слоган: „Оживејте ја косата“.

15. Ауди и БМВ, Лос Анџелес

Ова видео ја покажува билборд битката помеѓу компаниите Ауди и БМВ. Тие се конкуренција и на социјалните мрежи побарале мислење од потрошувачите за тоа кој ќе ја добие војната. Погледнете го видеото и пресудете за самите себе!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар