1 љубовен пар во 9 различни варијанти

Шпанскиот фотограф Начо Рохо и неговата девојка се субјетките во неговата фотосерија насловена „Couples“ (Парови). Во неа, овие двајца со помош на шминка, облека и огромна креативност, се претставени во 9 тотално различни карактери и типови луѓе, кои припаѓаат на различни социјални групи. Нивниот креативен набој и екстремен стил употребен за фотографиите, го принудуваат набљудувачот да помисли каков е неговиот идентитет и социјално однесување.1 љубовен пар во 9 различни варијанти1 љубовен пар во 9 различни варијанти1 љубовен пар во 9 различни варијантиСтилот, позирањето, држењето на телото, фацијалните експресии, облеката, пирсингот на телото и тетоважите, го тераат гледачот да си создаде одредена слика во глава, за секој пар. Во секој случај, Рохо и неговата девојка се истите луѓе на секоја фотографија, а носат само различен „костум“. Тие не менуваат кај себе ништо освен надворешната „фасада“, што пак го поттикнува прашањето: дали го формираме мислењето за другите луѓе, судејќи само според нивниот надворешен изглед? Неверојатно е колку може овој пар драстично да се трансформира од една во друга фотографија. Секоја чест за идејата.1 љубовен пар во 9 различни варијанти1 љубовен пар во 9 различни варијанти1 љубовен пар во 9 различни варијанти1 љубовен пар во 9 различни варијанти1 љубовен пар во 9 различни варијанти1 љубовен пар во 9 различни варијанти


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар