Чудата на архитектурата кои нè оставаат без здив

Богородичната црква или Нотрдам е катедралата на Париз и седиште на архиепископот во градот. Нејзиното име значи „Нашата Госпоѓа“ (Дева Марија) и се смета за најубав пример на француската готска архитектура.
Датум: 07 феб 2012
, Автор:

Топ 12 најлоши ТВ шефови на сите времиња

Сите потајно посакуваме нашиот шеф да скрши нога, па да бидеме раат барем неколку дена. Но, што ако имате „среќа“ да работите за овие луѓе? Ја работите вашата работа од соништата, платата е и повеќе од одлична, ама....
Датум: 07 феб 2012
, Автор:

Водолија и бик – пријателска комбинација

Водолијата мрази однапред договорени работи, а бикот се чувствува помоќно кога има план. Водолијата си ја цени својата независност и слобода на избор, а бикот сака да се држи близу до своите најдобри другари.

Поинаков поглед во секојдневието на Ирачаните

Даниел Брит е патописец и фотограф кој го пропатувал Блискиот Исток во последниве неколку години и ни нуди редок поглед во секојдневието на Ирачаните.
Датум: 07 феб 2012
, Автор:

Спој на „рециклирана“ музика и лудо возење

Последниот музички видеоспот „Needing/Getting“ на ОК Go е креативно лудило, полно адреналин. Во должина од над 3 километри, надвор од градот, поставиле 55 стари пијана, 288 гитари и уште 1.157 други импровизирани инструменти...
Датум: 07 феб 2012
, Автор:

Како да му кажете некому дека лошо мириса?

Никој не сака да биде оној кој ќе го потенцира непријатниот проблем, но без разлика дали и понатаму ќе трпите нечиј мирис на нехигиена или ќе се впуштите во дискусија со неизвесен крај, ситуацијата е непријатна. Решението лежи...

Неколку чекори до совршено бричење

Секојдневното бричење не секогаш значи подобар изглед, туку може да донесе црвенило и непријатно чешање. Но, тоа не мора да биде така ако се следат следните неколку совети...
Датум: 07 феб 2012
, Автор:

Метаморфоза на женско лице во пеперутка

Во фотосеријата „Camouflage“ од фотографот Карстен Вите, колоритни крилца од пеперутки се проектирани на убавите лица на прекрасните моделки...

Како изгледа изгрејсонцето во различни делови од светот?

Без разлика дали го гледаме од врвот на планината, од песочната плажа, низ дрвјата во шумата, зад поларните глечери или од дините во пустината, изгревањето на сонцето се случува секој ден. Еве неколку прекрасни фотографии...
Датум: 07 феб 2012
, Автор: