„Shamrock Shake“ – Смарагден милкшејк од ментол

Вкусен милкшејк инспириран од Денот на Свети Патрик

„Shamrock Shake“ - Смарагден милкшејк од ментол

Потребни состојки за 3 чаши:
  • 500 мл сладолед од ванила
  • 250 мл млеко
  • 1/2 лажичка екстракт од ментол
  • 1/4 лажичка зелена боја за храна
  • Шлаг пена и зелени чоколадни трошки (по избор)
Начин на подготовка:

Додадете ги сладоледот, млекото, екстрактот од ментол и бојата за храна во блендер. Вклучете го блендерот на голема брзина и оставете го да работи сè додека мешавината не стане хомогена. Сипете го готовиот милкшејк во чаши и по ваш избор декорирајте со шлаг пена и чоколадни трошки. За најдобар вкус сервирајте го веднаш по подготовката.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој во слободно време обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Одрекува дека е зависна од кофеин, но цврсто верува дека со помош на поголемо количество кафе може да го освои светот. :)

Поврзани содржини

Остави коментар