Пролетно смуди од капини, банани и нане

Совршен пијалак за освежување на попладневното пролетно сонце со вашите пријатели

Пролетно смуди од капини, банани и нане

Состојки за 4 чаши:
  • 250 мл јогурт
  • 750 мл млеко од соја (количината може да варира по ваш вкус)
  • 170 г свежи капини
  • 2 замрзнати банани
  • 2 лажици мед (количината може да варира по ваш вкус)
  • 30 г свежо мелено ленено семе, опционално
  • Свежи ливчиња од нане
Начин на подготовка:

Сместете ги ливчињата од нане со 250 мл млеко од соја во блендерот и вклучете го 10-тина секунди. Потоа додадете ги и останатите состојки и оставете го блендерот да работи сè додека не добиете рамномерна мешавина. Откако ќе завршите, смудито е подготвено за сервирање.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој во слободно време обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Одрекува дека е зависна од кофеин, но цврсто верува дека со помош на поголемо количество кафе може да го освои светот. :)

Поврзани содржини

Остави коментар