Одлична техника за справување со стрес: Притиснете ја оваа точка на стапалото и држете 2 минути

Станува збор за традиционална кинеска акупунктура која се користи повеќе од 2.000 години во источните земји како лек за многу состојби. Многумина не знаат дека секојдневното притискање на одредени точки на телото може да спречи болки и да го промени расположението. Но, најинтересното од сè е тоа што оваа техника може секој да ја примени, без никаков напор ниту пак трошење пари.

Одлична техника за справување со стрес: Притиснете ја оваа точка на стапалото и држете 2 минути

Пробајте и вие. Притиснете со палецот на оваа точка на двете стапала и ќе видите колку нешта можат да се променат. Најдете го местото помеѓу палецот и прстот до него, веднаш над зглобовите на овие прсти. Притиснете и држете 2 минути со цел да го подобрите вашиот сон, варењето на храната, да ја намалите настинката, да ја отстраните главоболката и болката во забите, како и да ја подобрите работата на белите дробови и целиот кардиоваскуларен систем.

Постои уште една точка со чија стимулација можете значително да го зголемите протокот на крвта кон црниот дроб, притоа подобрувајќи ја неговата работа и ослободувањето од токсини. Оваа точка се наоѓа на внатрешната страна од потколеницата, малку над глуждот.

Пробајте, ништо нема да ве чини, а може многу да ви помогне.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар