Како да препознаете нарушување во исхраната?

Познавате некој кој за многу кратко време ја намалил телесната тежина? Честопати ги избегнува оброците? Прочитајте ги основните знаци за нарушување во исхраната и спречете ги на време.Како да го препознаете нарушувањето во исхраната?1. Преокупација да изгледа перфектно и да има идеална тежина и облик на телото
2. Чувства на тага, фрустрација и гнев за надворешниот изглед
3. Често споредување со другите
4. Прекумерна загриженост за делови од телото кои не изгледаат перфектно
5. Зголемена самосвесност
6. Тајни навики поврзани со исхраната и вежбањето
7. Драматично губење на телесната тежина (со големи подеми и падови)
8. Сериозно ограничување во внесувањето на храната
9. Лумпување
10. Одбивање да се јадат одредени продукти
11. Опсесија со информации за телесна тежина, исхрана, диети, калории..
12. Невообичаени ритуали во исхраната (забрзано џвакање, преуредување на храната во чинијата, јадење продукти по определен редослед)
13. Одбегнување на главните оброци
14. Често жалење за прекумерната телесна тежина
15. Прекумерно вежбање
16. Користење лаксативи, повраќање, земање апчиња за слабеење
17. Често мерење на телесната тежина
18. Одбивање да јаде во присуство на други луѓе
19. Негирање дека настапува глад
20. Обид за сокривање на фигурата со широка облека
21. Депресија и често менување на расположението

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

 1. Еленна Reply

  Јас никаде не се пронајдов :))

 2. peperutka Reply

  kako mozam da stavam nekoe kilce osven so jadenje
  P.S.
  jadam poveke od dovolno

 3. blabla Reply

  ova e smesno

Остави коментар