Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години

„Врата кон пеколот“ е соодветно именувано поле со гас во пустината Каракум во Туркменистан, кое гори веќе подолго од 40 години. Разгорениот кратер првин бил пронајден од страна на советските научници во 1970 година, како област полна со ресурси на гас. За жал, земјиштето пропаднало од тежината и притисокот на платформата за нафта поставена на местото. Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 годиниГолеми количества метански гас штетен за околина, се ослободиле од масивното опаѓање и тоа ги натерало научниците брзо да реагираат и да го изгорат гасот, сметајќи го за најевтино и најлесно решение на проблемот. Гасот, планирале да  изгори за неколку дена. Но, она што тие не го очекувалe, е огнот да гори 4 декади, до ден денешен. Денес, ова е туристичко место, кое привлекува посетители од целиот свет, да дојдат и да ја видат одблизу пеколната бездна. Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 години Врата кон пеколот – вулкански кратер кој гори над 40 годиниБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар