Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?

Пронајдена покрај каменливото пацифичко крајбрежје од северно Перу па кон југ, до централно Чиле, оваа уникатна птица од видот крачка-инка е лесно препознатлива по нејзиното темно сиво тело, портокаловите клун и нозе и секако, по белите дедовски завиткани мустаќи. :)Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?За жал, популацијата на овој вид птици значително опаѓа, како резултат на недостаток од соодветни области за гнездење. Преостанати се само 150.000 птици, кои се класифицирани во категоријата „речиси загрозени“. Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?Овие  фотографии се направени од различни фотографи, а во нив главната улога ја игра оваа неверојатна птица со бел мустаќ. :)Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?Сте виделе ли некогаш птица со мустаќи?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар