Што се случува во телото на бремените жени?

Изгледа бременоста е малку застрашувачка кога ќе сфатите што точно се случува во телото на жената. Овој одличен гиф ни покажува како сите внатрешни органи се поместуваат со цел да направат место за бебето во матката на мајката, покажувајќи ни ги сите промени од зачнувањето до породувањето. За време на бременоста, срцето чука посилно, органите се притискаат, а мускулите и зглобовите се опуштаат. Застрашувачко? И ние мислиме така. Бидете ѝ благодарни на вашата мајка бидејќи вие буквално 9 месеци сте ѝ седеле врз мочниот меур…

бременост, жена, органи, гиф, бебе,


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар