Направете сами: бесконечен шал

Ова е навистина совршен зимски накит, за сите оние девојки кои сакаат да експериментираат со уникатни модни стилови. „Бесконечниот шал“ ќе ве загрева додека сте надвор, но и ќе ве украсува кога ќе го соблечете капутот. Многу едноставно можете сами да го изработите во неколку бои, па потоа можете да комбинирате и неколку шалчиња одеднаш, кои совршено ќе се вклопат во вашата зимска гардероба.

Направете сами: бесконечен шал

Следниов детален начин на изработка, ни го овозможува блогот pinkpistachio.com. Па ајде се фатиме за работа:

Направете сами: бесконечен шал

Употребете машка маица (боја по ваш избор), која нема странични рабови.

Направете сами: бесконечен шал

Пресечете со ножички од едната до другата подпазува.

Направете сами: бесконечен шал

Пресечете го долниот пораб на маицата (зачувајте го за подоцна).

Направете сами: бесконечен шал

Направете отсечоци дебели по 2.5 см, при што треба да ви излезат сѐ на сѐ од 15-17.

Направете сами: бесконечен шал

Продолжете да сечете од секој отсечок, до крајот на парчето ткаенина. (оставете околу 1.2 см неисечен дел на крајот).

Направете сами: бесконечен шал

Убаво растегнете ги сите „врвки“.

Направете сами: бесконечен шал

Употребете го сочуваното парче од поработ, за да ги поврзете сите делови кај неисечениот дел од 1.2 см, правејќи јамка.

Направете сами: бесконечен шал

Пресечете го вишокот со ножички.

Направете сами: бесконечен шал

Оставете го слободно да виси околу вашиот врат или превиткајте го во уште еден круг, за да добиете „ефект на раслојување“.

Та-даам! Имате нов моден додаток! :)


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар