Направете го овој психолошки тест, навистина е забавен! :)

Доколку сè уште го немате направено овој психолошки тест, одвојте неколку минути за него. Со сигурност ќе бидете изненадени од резултатите… Прочитајте ги наредниве 10 прашања, замислете ги сцените во вашиот ум и запишете ги ПРВИТЕ работи кои ќе ви паднат на памет. Не размислувајте премногу за прашањата.

Направете го овој психолошки тест, навистина е забавен! :)

1. Вие одите низ шума. Кој оди покрај вас?

2. За време на вашето одење низ шумата налетувате на животно. Каков вид животно е тоа?

3. Каков вид интеракција настанува помеѓу вас и животното?

4. Навлегувате подлабоко во шумата. Потоа налетувате на чистинка и пред вас се појавува вашата куќа од соништата. Опишете ја нејзината големина.

5. Дали вашата куќа е на отворено или околу неа има ограда?

6. Влегувате во куќата, па во трпезаријата и таму гледате трпезариска маса. Опишете што гледате на неа и околу неа.

7. Излегувате од куќата преку заедниот влез. Во тревникот забележувате чинија. Од каков материјал е направена оваа чинија (стаклена, хартиена, глинена…)?

8. Што правите со чинијата?

9. Одите до крајот на вашиот имот и таму забележувате дека се наоѓате на работ од предел со вода. За каков вид вода станува збор?

10. Како ќе преминете преку водата?

Станува збор за функционален психолошки тест. Докажано е дека вашите одговори имаат голема поврзаност со вредностите и идеалите кои ги поседувате во животот. Анализата на одговорите можете да ја погледнете тука.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

 1. krste Reply

  moze objasnuvanje na prvoto prasanje ….. ne mi e jasno koj odi pokraj mene ? na sto mislite ?

  • Кафе пауза Reply

   Со кого замислуваш дека се движиш.

 2. ana Reply

  kako da si go vidam rezultatot ?

 3. ana Reply

  Kako da si go vidam rezultatot ? nnnn

  • Кафе пауза Reply

   На последната реченица, кликнете на зборот „тука“ кој е потенциран со кафена боја и ќе ви се отворат резултатите. Пријатна забава 🙂

 4. Perica Reply

  Super test, ima li uste?

 5. Vaska Reply

  Dobar test 🙂

 6. Jas Reply

  За седмото праќање јас одбрав глина, ама тоа го нема во одговорите.. :/

  • Моника Трајковска Reply

   Важна е издржливоста на материјалот од кој е направена чинијата. Вие сте одбрале глина, а таа си е цврста и токму затоа спаѓа во категоријата на издржливи материјали.

 7. ka5an Reply

  jas na prvoto prasanje odgovoriv so “senkata”….i sega?! 🙂

 8. Mika Reply

  Ne e tocno prepisan/preveden tekstot,taka da i analizata e netocna :))

  • Моника Трајковска Reply

   Каде поточно сметате дека има грешка во преводот?

 9. dule Reply

  super

 10. marija Reply

  mojot odgovor na osmoto prasanje mi bese nisto ne mu pravam na cinijata ja gledam i si prodolzam da odam to sea znaci deka nemam nikakov stav kon nego ? :O

  • Моника Трајковска Reply

   Да, вашиот став, односно однос кон таа личност. Вашиот одговор можеби би значел дека ја игнорирате личноста од првото прашање, или пак дека бегате од неа. Размислете…

Остави коментар