Музиката на планетите во Сончевиот систем

И покрај тоа што вселената е вакуум, сепак тоа не значи дека во неа не може да постои звук. Тој таму се појавува како електромагнетни вибрации кои можат да се слушнат со помош на специјално дизајнираните вселенски летала. Звуците кои можете да ги слушнете во наредново видео се комплексни интеракции помеѓу електризираните електромагнетни честички од Соларниот ветар, јоносферата и планетарната магнетосфера.Музиката на планетите во Сончевиот СистемВо ова видео ќе ја слушнете музиката на Земјата, Сатурн и неговите прстени, Миранда, Нептун, Јупитер, Ио, Уран и неговите прстени. Уживајте!Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар