Мудростите скриени во математичките формули

Секој од нас има свои сопствени извори од кои постојано учи нови мудрости. Понекогаш се во прашање најблиските или пак луѓето со кои сме во секојдневен контакт, а понекогаш најпознатите мислители и филозофи низ историјата. Но, кој би рекол дека можеме да научиме нешто за животот и од комплицираните математички формули? Погледнете ги наредниве неколку математички мудрости од кои можете да извлечете важни поуки за животот…

Мудростите скриени во математичките формули

Колку побрзо се движите, толку потешки станувате.

Мудростите скриени во математичките формули

Колку е поголема далечината, толку е послаба силата на привлечност.

Мудростите скриени во математичките формули

Колку побрзо се движите низ просторот, толку поспоро се движите низ времето.

Мудростите скриени во математичките формули

Спротивностите се привлекуваат, сличностите се одбиваат.

Мудростите скриени во математичките формули

Информациите кои влегуваат во црните дупки, засекогаш се губат.

Мудростите скриени во математичките формули

Тенденцијата да се движиме од ред кон неред се зголемува како што поминува времето.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар