Како настанува предењето кај мачките?

За разлика од другите звуци на мачките, предењето се појавува за време на циклусот на дишење – при вдишувањето и издишувањето на воздухот. Од друга страна, мјаукањето настанува само при издишување.Како настанува предењето кај мачките?Научниците сè уште не се сигурни за точниот механизам кој стои позади предењето. Но, најприфатената идеја досега е дека еден дел од нивниот мозокот им сигнализира на одредени мускули наречени „ларингални мускули“ да го направат овој звук со помош на вибрирање. Истовремено, тие вдишуваат и издишуваат испраќајќи воздух низ гласните жици. Заедно овие два механизма предизвикуваат вибрирање на гласовните жици, создавајќи еден необичен фактор кој им причинува задоволство на голем број луѓе.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар