Ферари дизајнирано специјално за Ерик Клептон

Најновото од Ферари е наречено Ferrari Sp12 EC. Она EC на крајот е додадено во чест на Eric Clapton. Музичката легенда е страстен обожавател на италијанскиот спортски убавец, па и самиот поседувал три во минатите години. Сега ќе има можност да вози и четврт, кој е произведен во само еден примерок, дизјаниран специјално за него.Ферари дизајнирано специјално за Ерик КлептонМоделот е изработен според Ferrari 512 BB, омилениот на Клептон. Дизајниран е од страна на Ferrari Style Centre во соработка со Pininfarina и инженерите во фабриката во Маранело. Изработката ја извеле „нота по нота, кои кога ќе се спојат заедно создаваат прекрасна симфонија во достигнувањето на Ферари“. Клептон го изразил своето воодушевување велејќи дека работата на проектот посветен на него била „како да стои пред огромно бело платно кое требало да биде насликано“.Ферари дизајнирано специјално за Ерик КлептонФерари дизајнирано специјално за Ерик КлептонФерари дизајнирано специјално за Ерик Клептон


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар