Дечиња кои „умешно“ се кријат играјќи криенка

Децата до 7-годишна возраст немаат развиени когнитивни способности, па кога ќе си ги покријат очите или ќе се скријат зад нешто што им го блокира видот, мислат дека никој друг не може да ги види. Ова е двоен проблем за нив бидејќи не само што ги издаваат нескриените делови од телото, туку тие и самите не можат да видат кога ќе бидат видени од другите. Затоа, играњето криенка со мали дечиња е прекрасно искуство кое носи многу смеа во домот. Еве неколку фотографии кои сведочат за тоа. 🙂

Дечиња кои „умешно“ се кријат играјќи криенка Дечиња кои „умешно“ се кријат играјќи криенкаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар