Дали спаѓате во малиот процент луѓе кои точно погодиле колку моливи има на овој цртеж?

Интернетот е преполн со интересни логички задачи кои можат да ви помогнат времето побрзо да ви помине. Токму затоа и налетавме на оваа која изгледа како многумина да намачила. Станува збор за навидум едноставно пребројување кое голем број луѓе неуспешно го завршуваат.

Дали спаѓате во малиот процент луѓе кои точно погодиле колку моливи има на овој цртеж?

Задачата е очигледна – пребројте точно колку моливи има на оваа фотографија. Но, ако ви изгледа лесно, веднаш да ве предупредиме дека околу 70% од луѓето кои се обиделе да ја решат оваа загатка згрешиле при првиот обид за броење. Па, ајде да видиме дали вие ќе успеете?

За секој случај, ви го оставивме решението скриено, па доколку сакате да проверите дали сте во право, само кликнете подолу…

 • Решение

  Одговорот, како и со секој друг ваков случај, е многу едноставно. На фотографијата можете да видите 4 групи моливи, во кои се наоѓаат по 18 парчиња. Сè што треба да направите е да ги помножите овие два броја: 4×18 и ќе го добиете одговорот: 72. Дали бевте во право?

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

 1. Aleksandar Reply

  Greska ! 3 grupi po 16 i edna gruga od 18 molivi t.e
  16*3+18= 66 :)

  • Anonymous Reply

   4*18 = 72

 2. Kristijan Reply

  Da, ima 72 molivi 😀

Остави коментар