Тркачки симулатор за во дневна соба

Оние кои сакаат да се испробаат во тркачки автомобил, а немаат еден таков, до таквото искуство најблиску ќе стигнат преку тркачкиот симулатор TL1 дизајниран компаниите Motion Simulation Ltd и Ariel.Тркачки симулатор за во дневна собаТркачки симулатор за во дневна собаОва фантастично парче технологија нуди доживување кое го одзема здивот благодарение на полукружниот видеопроектор од 180 степени којшто го покрива целото видно поле на возачот, и тоа со резолуција од седум мегапиксели. Дизајниран е да го долови искуството на возење на супербрзиот автомобил Ариел Атом, но покрај тоа може да се приспособи и за симулација на трка во Формула 1, па дури и за летање со авион. TL1 е речиси два метри висок и 2,7 метри широк, а достапен е само по нарачка за најмалку 18.000 американски долари.Тркачки симулатор за во дневна собаТркачки симулатор за во дневна собаЗа жал, производителите сè уште немаат презентирано видео со кое ќе ги пофалат можностите на нивниот симулатор, но тоа ќе изгледа отприлика вака:Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар