10 најкул концепти за мобилни телефони

Ако мислите дека телефонот кој го поседувате е врв во технологијата, запрашајте се повторно. Технологијата сè уште не достигнала до нејзините граници, а дизајнерите постојано измислуваат нови концепти кои тотално го менуваат корисничкото искуство и очекувањата од еден мобилен телефон, паметен или не.

Сме виделе телефони со 18-каратно злато, преклопувачки телефони со 3 екрани, телефон кој се носи на зглобот на раката како часовник, таков кој ја користи телесната топлина за полнење или пак гласот на корисникот. Многу од овие концепти остануваат само добра замисла, но мора да им се оддаде почит на дизајнерите кои смислиле такви креативни начини да ги искористат потенцијалите на новите технологии.

Еве листа на 10 најкул концепти за мобилни телефони. Кој би сакале да биде ваш?

1. Visual Sound

10 најкул концепти за мобилни телефони

Ова е концепт на мобилен телефон кој го претвора гласот во текст и обратно. Наменет е за глувите луѓе.

2. Mobile Script

10 најкул концепти за мобилни телефони

Ова е концепт на мобилен телефон кој е одличен доколку сакате секогаш да имате лаптоп во џебот. Составен е од два екрани осетливи на допир, еден мал и еден поголем (9.5 инчи) кој е сместен внатре во телефонот, а по потреба се извлекува за користење.

3. SUS Waveface Ultra

10 најкул концепти за мобилни телефони

Ова е ултратенок, флексибилен телефон изработен во OLED технологија, кој можете да го носите на вашиот зглоб на раката како брезлетна. Концептот предвидува негово контролирање со движење на рацете или со допир на екранот.

4. Window Phone

10 најкул концепти за мобилни телефони

Ова е уникатен концепт кој ги детектира временските услови и соодветно ги прикажува на екранот.

5. Pen Phone

10 најкул концепти за мобилни телефони

На двата краја на овој концепт на мобилен телефон во вид на пенкало се наоѓаат слушалката и гласовниот приемник.

6. Projector Cell Phone

10 најкул концепти за мобилни телефони

Ако ви треба мобилен телефон кој ќе има улога на проектор, тогаш овој концепт со ротирачки екран е остварување на вашата желба.

7. Dial Phone

10 најкул концепти за мобилни телефони

Оваа симпатична алка проектира бројки во внатрешноста на кругот и на тој начин овозможува повикување броеви.

8. Glassy Glassy

10 најкул концепти за мобилни телефони

За да ги видите екранот и тастатурата на овој мобилен телефон, најпрво мора да го вклучите.

9. Double Layered Transparent Screen

10 најкул концепти за мобилни телефони

Овој мобилен телефон се состои од двослоен екран кој дава чувство на длабочина кога на двата екрани се прикажуваат слики кои се надополнуваат.

10. Kambala Cell Phone Concept

10 најкул концепти за мобилни телефони

Концепт за мобилен телефон кој е наменет за прикачување на увото, претворајќи се во блутут-слушалка. Воедно, тој ја менува бојата штом го прикачите за увото, преземајќи ја бојата на вашата кожа.

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

mobile script cell phone concept

A phone concept to have when you want a laptop in your pocket. Two touchscreens, small one on the front and the larger one with 9.5 inches diagonal internal screen is put inside the phone that you can slide out.

SUS Waveface Ultra

Asus-Waveface-Ultra

Asus-Waveface-Ultra-Smartphone

A superthin, flexible OLED cellphone concept that you can wear on your wrist just like a bracelet that you can control with hand gestures or by touching the screen.

Window Phone

window_phone1

A unique cell phone concept that detects and illustrates the weather condition.

Pen Phone

pen-cell-phone-concept

Two target-shaped areas on the top and bottom are earpiece and receiver.

Projector Cell Phone

projector cell phone

Whoever needs a cell phone with rotating screen and built-in projector, take a look at this one.

Dial Phone

dialphone

Make use of the projected light beam in the inner circle to dial a number.

Glassy Glassy

glassy glassy

Turn on the phone to make the keypad and screen visible.

Double Layered Transparent Screen

double layered concept

A cell phone concept that provides a feeling of “dept” when you display suitable pictures on both screens.

Kambala Cell Phone Concept

kambala phone

An earphone that automatically blends its color with your skin tone at the time you clip it to your ear.

Related Headlines for 10 Coolest Cell Phone Concepts

Tags:

 1. #1 by Spirogs

  Hrm, I really do like the visual camouflage earpiece, but honestly, that would make me thing people in airports where talking to themselves MORE than I already do =P

  Now, if they could use that same technology for military, or for super fun games of hide and seek…. totally awesome invention =]

  RE Q
За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Дефи Reply

  Ниеден не ми се свиѓа, класика си е калсика, овие сега се супер, можеби овој последниот е така нешто налик на овие,инаку ваквите футуристички модели не ми се допаѓаат особено мобилен како алка, ма јок!

 2. Теодора Трповска Reply

  Window Iphone, молам :)

Остави коментар