Филм: Домот за необични деца на госпоѓица Перегрин (Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children)

Кога Џејкоб открива знаци што водат до мистерија која се растега низ времето, тој го наоѓа домот за необични деца на госпоѓица Перегрин

ТВ серија: Магионичарите (The Magicians)

Откако ќе бидат регрутирани од тајна академија, група студенти ќе откријат дека магијата за која читале како деца е многу реална и многу поопасна одошто мислеле

Филм: Дедпул (Deadpool)

Поранешен специјалист и платеник поминува низ експеримент кој му дава моќи за исцелување и го создава неговото алтер его – Дедпул

ТВ серија: Луцифер (Lucifer)

Ѓаволот решил да се пензионира и да живее меѓу смртниците на Земјата

ТВ серија: Ловци на сенки: Смртните Инструменти (Shadowhunters: The Mortal Instruments)

ТВ адаптација на „Хрониките на ловците на сенки“, серија книги напишани од Касандра Клер

Филм: Војна на ѕвездите: Силата се буди (Star Wars: The Force Awakens)

Борбата помеѓу светлата и темната страна продолжува: Реј – новиот Лук Скајвокер против Кајло Рен – новиот Дарт Вејдер.

Филм: Последниот ловец на вештерки (The Last Witch Hunter)

Последниот ловец на вештерки е сè што стои помеѓу човештвото и моќите на најзастрашувачките вештерки во историјата

Филм: Пурпурен врв (Crimson Peak)

Во обид да избега од духовите во нејзиното минато, таа е одведена во куќа која дише, крвави и се сеќава...

Откријте дали и вие спаѓате помеѓу ретките луѓе кои страдаат од афантазија

Замислете си песочна плажа, каде што брановите од морето удираат на брегот, а сонцето заоѓа на хоризонтот. Успеавте?

Љубовта нема филтер: Зошто дигиталните емоции не се реални?

Погледнете зошто овие врски најчесто немаат иднина и како тие влијаат врз вас...

Драма, фантазија и комедија: 3 ТВ серии на кои треба да им дадете шанса

Доколку ви се допадне жанрот, тогаш има големи шанси да ви се допаднат и темите кои тие ги обработуваат.

14-те најпопуларни книги во 2015 за кои сите зборуваат

Исто како што постојат трендови во модата, така постојат и трендови во светот на книгите. Погледнете кои се литературните дела за кои оваа година сите зборуваат.