Инспиративни цитати кои ќе ве поттикнат почесто да читате книги

Вистинската книга може да ве мотивира и да ви го даде потребниот стимул за да поработите на вашиот личен напредок.

Најкратките приказни на светот кои ќе допрат до вашето срце

Странци. Пријатели. Најдобри пријатели. Љубовници. Странци.
Датум: 05 фев 2016

11 факти за Роберт Луис Стивенсон, авторот на новелата „Џекил и Хајд“

Следуваат 11 интересни факти за шкотскиот автор на новелата „Џекил и Хајд“.
Датум: 22 дек 2015

Стилот е одговор на сè: Цитати од книжевните великани за модата

Потребен ви е моден совет? Побарајте го во книжевноста!

Овие кучиња неверојатно многу потсетуваат на познати поети и писатели

Овие кучиња толку многу личат на најпознатите светски имиња во литературата, што ќе ве насмеат до солзи.
Датум: 15 дек 2014
, Автор:

Науката покажува нешто неверојатно за оние луѓе кои сакаат да пишуваат

Придобивките од пишувањето не се насочени само кон подобрување на вашиот вокабулар.

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Овој интересен стрип ќе ве поучи на најголемата причина поради која треба да го остварите вашиот сон.
Датум: 03 апр 2014
, Автор:

Филмови адаптирани според најпознатите светски класици

Постојат многу филмски верзии на класиците, некои повеќе а други помалку добри. Ова се дел од оние кои успеале најдобро да ја доловат приказната.
Датум: 04 фев 2014
, Автор:

12 кафулиња кои љубителите на книгите ќе сакаат да ги посетат

Причината е тоа што тие во минатото биле посетувани од разни славни писатели, а нивниот дух и ден денешен сѐ уште се чувствува таму.

Невообичаените навики на познатите писатели

Скапана храна, мастила во различни бои, совршено наострени моливи – ова се само некои од суеверијата и чудните навики на познатите писатели.
Датум: 30 сеп 2013
, Автор:

Цитати на познатите автори на книги за самопомош

Зголемената популарност на книгите за самопомош е показател за потрагата на модерното општество кон максимизирање на личната среќа преку процесот на самооткривање...
Датум: 12 фев 2013
, Автор:
12