Поврзаноста помеѓу храната и депресијата

Со неколку едноставни совети за исхрана можете да научите која храна е добра за депресијата, а која храна може да ја влоши.

11 совети за оние кои не сакаат да фрлаат храна

Отворете го вашиот фрижидер и погледнете што има во него. Веројатно ќе најдете стари зеленчуци, млеко со сомнителна свежина или речиси празни тегли.

Вистината зад најраспространетата заблуда за појадокот што многумина ќе ги развесели

Доколку се обидувате да изгубите вишок килограми, појадокот не треба да ви биде најважното нешто на листата со приоритети.

12 намирници за борба против уринарните инфекции

Храната која ја јадеме, односно молекулите кои се создаваат кога ја вариме влијаат врз растот на бактерии во нашиот уринарен тракт.

7 видови храна што го убиваат ракот

Овие прехранбени производи се чести и дури ќе се изненадите кога ќе откриете кои се. Повеќето од нив сигурно веќе ги сакате и ги консумирате.

Инспирирано од морските бранови: Во што се крие тајната на сината храна?

Ако сината храна ви изгледа неприродно, а бојата ве застрашува и ви делува вештачко, едноставно не сте запознаени со главната состојка.

Според експертите, храната има големо влијание на расположението и менталното здравје

За некои од вас можеби е очигледно влијанието на храната врз расположението, но зад ова тврдење има и научни докази.

Храна која треба да ја избегнувате: 8 најголеми непријатели на рамниот стомак

Сакате новата сезона да ја дочекате во добра форма? Особено сте заинтересирани за рамен, затегнат стомак? Ова е решението!

Која е симболиката на храната што се поставува на бадниковата трпеза?

Дали знаете зошто се јаде одредена храна и што претставува таа? А што е пак она што не смеете да го изоставите од бадниковата трпеза?

12 совети кои ќе ви помогнат да се спасите од труење со храна

Производителите на храна денес користат секакви адитиви и хемикалии за да ги „подобрат“ своите производи. Многу луѓе кои се грижат за своето здравје веруваат дека овие адитиви може да бидат дури и отровни.

10 неочекувани работи од кои можете да се предозирате

Некои супстанци кои не се сметаат за опасни, или пак дури се сметаат и за здрави, можат да станат отровни ако погрешно ги употребувате. Погледнете некои вакви производи.

Кажете им збогум на килограмите: Храна која гарантирано го спречува прејадувањето

За да го спречите неконтролираното консумирање на храна, нутриционистот Линди Кохен нуди лесно изводливо решение.