7 интересни факти за жените за кои ни тие самите не се свесни

Изгледа како да знаеме речиси сè за жените – колку зборови кажуваат дневно, колку бои распознаваат, колку кармини јадат во текот на животот...
Датум: 23 Apr 2018

19 факти за нашиот свет што ќе збунат многумина

Многу интересни факти се изоставени за време на училишните часови, но никогаш не е доцна да го проширите вашето знаење.
Датум: 16 Apr 2018

5 работи за депресијата кои никој нема да ви ги каже

Можеби сте помислиле дека лековите не се доволно и сакате подлабоко да навлезете во проблемот, да го откриете неговиот корен.
Датум: 14 Apr 2018

10 работи кои ни се познати за идната колонизација на Марс на Елон Маск

Пред 20 години ако некој ви кажел дека ќе го колонизираме Марс, сигурно би му се изнасмеале. Дури и денес многумина се сомневаат во овој подвиг.
Датум: 10 Apr 2018

Факти што не сте ги знаеле за најдалечните острови ширум светот

Доколку сонувате да заминете на некој далечен остров, сигурно ќе сакате да дознаете нешто повеќе за овие места.
Датум: 05 Apr 2018

10 факти за грдата страна на модната индустрија

Сите веруваат дека најлошото нешто што може да им се случи на моделите се нарушувања со исхраната. Но, вистинската приказна е многу пострашна.
Датум: 29 Mar 2018

25 факти за хороскопските знаци кои секој би требало да ги знае

Постојат неколку зодијаци (хороскопи) – Кинески, Индиски, Западен и слично. На оваа листа ќе се посветиме на Западниот кој е и најраспространет.
Датум: 20 Mar 2018

17 научни факти кои звучат премногу лудо за да бидат вистинити

Кој вели дека науката треба да биде здодевна? Научниците неодамна открија дека кокосовата вода може да се прима преку вена и дека Мона Лиза имала веѓи.
Датум: 19 Mar 2018

25 инспиративни факти за Стивен Хокинг кои веројатно не сте ги знаеле

Стивен Хокинг беше модерниот Алберт Ајнштајн. Лутајќи низ универзумот со помош на неговиот ум, тој откри многу мистерии и ни помогна да научиме нешто повеќе.
Датум: 16 Mar 2018

25 факти за Канада кои веројатно не сте ги знаеле

На што помислувате кога ќе слушнете за Канада? Пустини? Плажи? Палми? Веројатно не, но денес ќе ви се промени мислењето.
Датум: 06 Mar 2018

9 фасцинантни факти за животните што сигурно не ви ги кажале на училиште

Ако професорите кажуваа за сите овие животни и нивните чудни навики, биологија би им бил омилен предмет на повеќето ученици.
Датум: 26 Feb 2018

11 чудни факти за Ким Џонг-ун

Ова се 11-те интересни факти за најнепредвидливиот политичар кои можеби ќе ви докажат дека Ким Џонг-ун не е толку страшен...