Краток и интересен тест: Одберете ја вашата празнична сцена

Која од овие празнични сцени ви изгледа најпривлечно? Одберете ја вашата омилена празнична сцена и дознајте нешто повеќе за себе...

Хорор кавга во едно њујоршко кафуле

Девојката којашто си го пиела кафето на нејзината маса, збеснала откако едно момче ѝ го истурило врз нејзиниот лаптоп. Продолжението на кавгата се претворa во надреална хорор приказна која морате да ја погледнете со сопствени очи.

Пауза за WC: апликација која ви најавува кога доаѓаат досадните сцени од филмот

Мобилната апликација „RunPee“ на корисниците им овозможува да истрчаат до тоалетот по мала нужда, токму во моментот кога настапува најнеинтересниот дел од филмот. :)

Минијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијата

Во овие минјатурни светови секојдневните ситуации се сместени во несекојдневна околина, и тоа без употреба на Фотошоп и слични алатки, туку само со користење на природна светлина.
Датум: 29 Feb 2012
, Автор:

Најпознатите сцени од незаборавни мјузикли

Спојот на музиката, играњето и развивањето на приказната, како и начинот на кој карактерите ни се обраќаат преку ТВ екраните, создава аудиовизуелна уметничка творба, која на умешен начин ги спојува филмот, музиката и театарот.
Датум: 30 Jan 2012
, Автор:

Предупредување: филмот може да содржи сцени со пушење цигари

„Тинејџерите се посклони да ја преземат смртоносната навика откако ќе гледаат филмови со пушење цигари.“

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Француската уметничка Анастасија Елија која најчесто црта и создава илустрации, започнала еден необичен проект, во кој трансформира ролни од потрошена тоалетна хартија во исклучително креативни уметнички дела.

Малечок свет кој го собира во тегличка

Јапонскиот артист и архитект Akinobu Izumi креирал педантна серија од уловени моменти од животот т.н. „A Tiny World in a Bottle“, сместени во малечки теглички, кои дефинитивно ќе ве потсетат на убавите моменти во животот.

Балерината

Во бел фустан, кој и ја оцртуваше контурата, грациозно танцуваше на „Лебедово Езеро“. Газеше по темниот под, како чиниш, по облаци. Сè се затемни. Само едно мало светло остана да ја придружува на сцената.
Датум: 16 Jun 2011
, Автор:

Најромантични филмски сцени на сите времиња

Расположени сте за малку романтика? Сакате да поминете ноќ со самите себе и на раат да ги полните марамчињата со солзи, додека истовремено правите гримаси пред телевизорот кои не се за пред други луѓе.

Постери за книги, направени од нивниот текст

Постерите направени од фирмата „Postertext“ ви овозможуваат да ја обесите вашата омилена книга на ѕид, буквално. Сите постери се направени од самиот текст во книгата...
Датум: 01 Dec 2010
, Автор: