Зошто имањето помалку води кон подобар живот?

Секој човек сака да биде среќен. Секој од нас секојдневно се обидува да ја задржи својата среќа или пак, се надева дека ќе ја подобри.

Инспирација за утрешниот ден: Будистички учител ги споделува тајните за исполнет живот

Најголемата мудрост е да видите подалеку од тоа што го гледаат очите.

Возможно е да живеете совршен живот ако го дознаете значењето на зборот „совршенство“

Експертите тврдат дека вистинското совршенство не само што можеме да го постигнеме, туку тоа е и единствениот клуч за вистинската среќа и љубов.

Совети од шамани што можат да ви помогнат во секојдневниот живот

Врховниот шаман од Тува дава неколку совети за знаците во животот кои треба да научите да ги забележувате.

5 нешта во животот со кои не треба да се помирите

Среќата на многу луѓе страда поради работното место што не го сакаат, негативните луѓе околу нив и стравот од излегување од удобната зона.

Откажувањето од овие 5 навики ќе ви помогне да откриете вистинска среќа

Мислиме дека треба да додаваме работи за да бидеме среќни. Но што ако треба да одземеме нешто за да ја пронајдеме среќата?

8 ситници кои веднаш ќе ве направат попозитивни и посреќни

Еве што да направите доколку мислите дека сте негативна личност и веднаш сакате да го промените тоа.

13 причини зошто интелигентните луѓе не можат да пронајдат среќа

Среќата и интелигенцијата се различни бидејќи среќата е состојба на умот, додека интелигенцијата е способност на умот.

20 цитати за проширување на свесноста што ќе ве инспирираат да ја направите секоја секунда важна

Проширувањето на свесноста значи да се биде во сегашниот момент без судење. Таа ви дозволува да ги препознаете вашите мисли, чувства и постапки без да „заглавите“ во секојдневните автоматски реакции.

10 брутални вистини за животот што секој од нас треба да ги прифати пред да биде доцна

Ви се случило ли да слушнете нешто 100 пати пред навистина да го прифатите? Овие вистини спаѓаат во таа категорија.

Сосема возможно е да бидете депресивни и покрај тоа што имате „убав“ живот

Нема да ја препознаете депресијата како најтажната личност во просторијата.

Душата пати, а вие трпите: 6 најкратки начини како на време да го промените вашиот живот

Насочете се кон работите за кои чувствувате љубов и страст, бидејќи тоа е единствениот начин да живеете прекрасен живот поради кој ќе кажете дека сте навистина среќни.