Цитати за егото кои ќе ве инспирираат да станете посвесни за себе

Дали некогаш сте размислувале за вашето однесување, и сте помислиле: „Зошто по ѓаволите го направив тоа?“

8 работи што ниту возрасните не ги разбираат, но се срамат да признаат

Постојат многу работи што ниту возрасните во нивните 30-ти не ги разбираат.

10 знаци дека созревате без разлика дали ви се допаѓа тоа или не

Не е лесно да се прифати новиот сериозен начин на живот, но обидете се да ги согледате позитивните страни на целата ситуација.

8 работи на кои треба да се сетите кога нештата ќе тргнат наопаку

Не е важно тоа што исчезнало од вашиот живот, туку што можете да направите со она што ви останало.

5 причини зошто е добро да се преселите во непознат град

Преселбите се тешки, особено доколку се одлучите да живеете на место каде што не познавате никого. Но, тоа може да биде и најдобрата одлука што сте ја донеле во животот.

11 знаци дека сте влегле во светот на возрасните

Нема да можете повеќе да ги правите истите оние глупости со кои сте поминувале во минатото бидејќи никој веќе нема да ви прогледува низ прсти.

5 причини зошто треба да се ослободите од перфекционистичката природа

Перфекционизмот е напорна навика која има моќ да ви го уништи животот. А освен тоа, постојат уште 4 причини зошто треба да се ослободите од него. Погледнете кои се тие.

Дали во љубовта созреавте малку подоцна од другите? Овие нешта го докажуваат тоа

Не секој ја пронаоѓа својата љубов во средно училиште. Но главно, ние мислиме дека времето за првиот бакнеж и првата врска се токму тинејџерските години.

Неочекуваната убавина на созревањето и животот како возрасни

Вистината е дека и покрај тоа што има негативни страни и многу обврски, постојат и цел тон нови и возбудливи нешта кои го прават вашиот живот како возрасни прекрасен.

10 „сурови“ реалности кои ни помагаат да созрееме

Карактерот и мудроста се развиваат со тек на време. Тие произлегуваат од поразите, лекциите и од победите. Доаѓаат од сомнежот, грешките и од истражувањето на непознатото.
Датум: 09 мар 2015
, Автор:

Книга: „Ништо“ – Кармен Лафорет

Приказна за созревањето на една млада девојка во пост-воена Шпанија, која нема да ве остави рамнодушни...
Датум: 26 ное 2014
, Автор:

Филм: Момчештво (Boyhood)

Најдобриот филм на нашето време...
12