Ви се случило да намирисате миризба што не постои? Можеби сте доживеале олфакторна халуцинација!

Луѓето имаат по 5 сетила кои им помагаат да се снаоѓаат во светот околу нив – сетило за вид, слух, вкус, допир и мирис. Иако голем број луѓе мора да се адаптираат да живеат без некои од овие сетила, повеќето секојдневно се потпираат на нив за да откријат важни информации со цел да се
Датум: 27 Oct 2017

5 чудесни вештини што кучињата ги имаат, а луѓето не

Сите љубители на кучињата ќе се согласат дека овие домашни миленици се прекрасни и извонредни суштества.

Научниците откриваат: Првиот симптом на Алцхајмерова болест не мора да биде губењето на памтењето

Со најновите истражувања, научниците откриле дека губењето на едно сетило може да биде прв знак за Алцхајмерова болест.

Колку сетила има човекот? 3 дополнителни сетила за кои веројатно не сте чуле досега

Вистината е дека постојат уште 3 дополнителни сетила кои не се толку очигледни, но сепак се од огромно значење за снаоѓање во животот.

Како функционира процесот на размислувањето и како да го совладате?

„Една единствена мисла нѐ дели од среќата, но една единствена мисла нѐ дели и од тагата“ – Сид Бенкс

Како да бидете поприсутни во својот живот?

Има безброј придобивки од тоа да се биде „активно присутен“ во вашиот живот, односно да се обрнува внимание на светот околу вас.

7 секојдневни навики кои го уништуваат сетилото за вкус

Дознајте кои 7 навики се заслужни за тоа.
Датум: 29 Feb 2016

10-те главни карактеристики на емпатите

Емпатите ги апсорбираат чувствата на другите и го искусуваат светот низ нивната интуиција.

25 нешта без кои не смеете да дозволите да помине летото

Додека на некои места на Земјата, луѓето можат да уживаат во сонцето преку текот на целата година, ние преостанатите имаме само неколку месеци кои мораме да се потрудиме да ги искористиме до максимум...
Датум: 14 Jul 2014
, Автор:

Креативни цитати за храната

Низа интересни мисли во комбинација со креативни илустрации во чест на добрата храна.

Луксузно одморалиште за будење на сите сетила

Одморалиштето располага со 121 вила, идилични златни плажи, опколено е со прекрасна прашума, а погледот е бесценет.

Работи за кои забораваме да бидеме благодарни

Сте рекле „благодарам“ за овие прекрасни работи во кои секојдневно уживате? Благодарам за сонцето, ветрот, виножитото и насмевките. За сетилата, љубовта, падовите и искачувањата...
Датум: 11 Apr 2012
, Автор:
12