Надворешни пијана воведуваат среќа во животот на случајните минувачи ширум светот

Овие музички инструменти започнале да се појавуваат на плоштадите, во парковите, на автобуските и железничките станици, на мостовите и на други најразлични јавни места. Погледнете...

Од овој бездомник сите бегале, но потоа седнал покрај уличното пијано

Никој не се ни сомневал дека поседува ваков талент, сè додека градот не поставил пијана на отворено, на кои минувачите можеле слободно да свират.
Датум: 27 Oct 2014
, Автор:

Еволуцијата на музиката за Бетмен низ вештите раце на „The Piano Guys“

Од добро познатата заразна музика од старата ТВ серија за суперхеројот, па сè до трилогијата на Кристофер Нолан со Кристијан Бејл во главната улога, можеме да ги слушнеме сите мелодии кои досега се појавиле во овие филмови.

10 оригинални употреби на мајонезот на кои веројатно не сте ни помислиле

Одвреме-навреме се случува расчистувајќи го фрижидерот да најдете туба со мајонез на кој му поминал рокот. Наместо да го фрлите можете да го употребите на 10 многу креативни начини.
Датум: 05 Aug 2014
, Автор:

Песната „Let it Go“ од „Frozen“ во верзија која буквално ќе ве замрзне

„The Piano Guys“ се музичка група, која направи класична обработка на песната „Let it Go“ од анимираниот филм на Дизни - „Замрзнато“.
Датум: 22 Feb 2014

Бездомник свири на пијано, присутните трогнати до солзи

Дејвид Велш е бездомник од својата шеста година. Тој не го познава нотниот систем ниту има некакво музичко образование, но со својот музички талент ги расплакал присутните во една продавница за половни инструменти во Ванкувер.
Датум: 03 Dec 2013
, Автор:

Зачудувачки перформанс: балерина танцува со остри ножеви

„En Puntas“ е неверојатно артистичко видео во кое балерината Амели Сегара изведува танцувачки перформанс на големо пијано, носејќи балетанки, продолжени нанапред со остри кујнски ножеви.

Нимфа пее во придружба на пијано

Сме виделе многу слатки животни кои изведуваат разни музички точки, но ова е веројатно едно од најслатките. Папагалчето на видеото ја пее музиката од филмот „Мојот сосед Тоторо“, додека е придружуван со пијано. Пре-слат-ко! :)
Датум: 17 Jun 2013
, Автор:

Алиша Кис го смени текстот на нејзината песна на инаугурацискиот бал во „Obama’s on Fire“

Со голема грациозност, емоција и моќ, Алиша го прослави вториот претседателски мандат на Обама.

Соната на автобуска стaница

Патници на автобуска станица во Њукасл, Велика Британија, го свират Бетовен на пијано. Некои од нив за првпат го допираат овој инструмент. Станува збор за проект чија цел е вклучување на јавноста во креирањето уметност.
Датум: 24 Nov 2012
, Автор:

Оригинални класични преработки на светските музички хитови

Извонреден микс на класична и поп музика...

Петгодишно дете „растура“ на пијано

Петгодишниот гениј Енди Ли од Хонг Конг покажува дека може да се носи и со најголемите мајстори на свирењето пијано.
12