Мудроста на Карлос Кастанеда: Како да мислите без зборови?

Без разлика дали ќе се согласите со него или не, вреди да прочитате дел од неговото предавање во кое Кастанеда тврди дека клучот на духовноста е тишината...

Мисли за животот од неповторливиот Харуки Мураками

Прочитајте ги најдобрите цитати на еден од најголемите писатели на модерното време.

11 причини зошто треба да бидете во љубовна врска со писател

Да не постоеа писателите, вие сега ќе го правевте она што цело време го одложувате, наместо да ја читате оваа статија, на пример!

Нежна молитва од Антоан де Сент Егзипери која ќе ве допре до душата

Оваа малку позната молитва била напишана од страна на Антоан де Сент Егзипери, писателот зад ремек-делото „Малиот принц“ за време на еден од најтешките моменти во неговиот живот.

По препорака на Хемингвеј: 12 книги кои мора да ги прочитате

Книги што секој љубител на пишаниот збор треба да ги има прочитано.

25 мудри цитати од Ернест Хемингвеј

„Не постои поверен пријател од книгата.“

20 бесмртни цитати од Вилијам Шекспир

Мудроста на еден од најголемите писатели на светот.

Уживање за сите сетила: Најубавите цитати од Момо Капор

Момо Капор е еден од најчитаните писатели од српската книжевност.

Жената е како цвет, потребни ѝ се само сончеви зборови: Романтични цитати од Ерих Марија Ремарк

„Жените треба или да се благословуваат и обожаваат, или да се остават. Сè останато е лага.“

Што кажува вашиот омилен автор за вас?

Не само што вашата омилена книга открива многу за вас, туку и човекот кој ја создал.
Датум: 13 мар 2015

Цитати за животот и љубовта од генијалните дела на Мехмед Меша Селимовиќ

Мудри мисли од перото на еден од најголемите југословенски писатели.

Книга: „Црниот принц“ – Ајрис Мердок

Листата на најдобри трилери на сите времиња никогаш нема да ви биде комплетна ако го испуштите ова генијално дело. Истото важи и за листата на најголеми љубовни драми.