11 настани што не се вистинити иако се прикажани во филмови базирани на вистински приказни

Овие 11 филмови се базираат на вистински настани, но режисерите намерно ја промениле реалноста.

Најважните астрономски настани за 2018-та година

Луѓето отсекогаш им се восхитувале на неверојатните астрономски настани секоја година. Па извадете ги календарите и обележете ги најважните моменти во 2018-та година.
Датум: 12 Jan 2018

Изморен од лоши вести, еден корисник на Твитер ги споделил најубавите моменти од 2017-та година

Еден корисник на Твитер, Џејкоб Аткинс, повеќе не сакал да слуша само лоши вести. Наместо тоа, тој на Твитер ги споделил најубавите вести од 2017-та година.
Датум: 28 Dec 2017

10 настани и изуми што целосно го променија светот

Овие изуми и настани се случиле во изминативе 120 години и го направиле светот местото што ни е познато денес.
Датум: 21 Dec 2017

Сѐ се случува со причина, само треба да бидете свесни за тоа

Секое искуство во животот го доживуваме со цел да се развиваме и да се претвориме во најдобрата верзија од себе, верзија за која никогаш не сме биле свесни дека постои.

Зошто треба да престанеме да чекаме некаков знак и да се обидеме да го создадеме самите?

Настаните кои се случајни се несомнено посебни, но постои нешто многу поубаво кога сами ги создаваме.

Предвидувањата на Нострадамус: 5 застрашувачки настани кои ќе ја обележат 2016 година

Оваа година досега се смета за една од најинтересните години од научен и социолошки аспект.

8-те најпопуларни настани кои ги одбележаа социјалните мрежи во 2015

Погледнете ја листата на овогодишните настани кои на момент го срушија и запреа интернетот.

10 едноставни и одлични саботни фризури кои можете да ги пробате за вечерашното излегување

Доколку планирате вечерва да излезете, тогаш погледнете ги наредниве 10 едноставни фризури

Најневеројатните фестивали во светот

Овие фестивали се одржуваат еднаш годишно во различни градови, земји и континенти низ целиот свет. Секој од нив е со своја приказна и убавина, а заедничко им е тоа што нема да сакате да пропуштите ниту еден од нив.
Датум: 26 Jul 2014
, Автор:

Причини да го посетите Рим наесен

Рим или вечниот град како што го нарекуваат сите, е град што ги комбинира тишината и интимноста на селата со културолошките црти на европските метрополи.
Датум: 13 Oct 2013
, Автор:

Островот на вечната пролет – Тенерифе

Тенерифе е меѓународно познат како „Остров на вечната пролет“. Островот е на иста географска ширина како и пустината Сахара, а карактеристично за него е топлата клима преку цела година.
Датум: 03 Mar 2012
, Автор:
12