Сè што треба да знаете за нарушување на тироидната жлезда

Многу луѓе страдаат од ендокрини нарушувања кои се карактеризирани со нефункционалност на хормоните. Најчест вид на овие нарушувања се проблемите со тироидната жлезда.

Запознајте ја Карен Оверхил, жената во чија глава „живеат“ 17 луѓе

На 29-годишна возраст, Карен Оверхил отишла кај психијатар со надеж дека ќе најде решение за нејзините дупки во сеќавањето.

Се сомневате дека имате биполарно нарушување? Одговорете на овие 8 прашања и дознајте!

Болеста нема граници и ги зафаќа сите сфери од животот на пациентот: домот и семејството, работата, социјалниот живот и останато.

Запознајте ја жената која се сеќава на секој можен ден од нејзиниот живот

Ова нарушување не им дозволува на луѓето да заборават ништо и се верува дека само 60-80 луѓе во светот го имаат.

Што е сексомнија и како изгледа животот со ова нарушување?

Сексомнијата се дефинира како состојба во која луѓето учествуваат во сексуални активности додека спијат.
Датум: 16 мар 2017
, Автор:

Која е разликата помеѓу немирното и хиперактивното дете?

Дали вашето дете е немирно или има дефицит на вниманието?

10 работи за депресијата кои сите треба да ги знаат

Луѓето кои имаат ваков проблем не се сфатени сериозно и честопати другите мислат дека се преправаат и дека ги преувеличуваат работите.

7 работи што ги мачат луѓето кои гризат нокти

Не постои ниту една причина за гризењe на ноктите. Гризењето нокти е грозно, може да му наштети на вашето тело и често е видлив резултат на некој стрес.
Датум: 07 јан 2016

Страдањето од анксиозност низ 12 моќни фотографии

Фотографката Кејти Џој Крафорд на еден уникатен и сосема поинаков начин ја прикажува нејзината борба со анксиозноста во серијата фотографии „Моето анксиозно срце“.

10 бизарни и ретки медицински феномени

Човек дрво, зомби и врколак можеби ви звучат како научно-фантастични поими, но тие се користат и за обележување на личностите кои боледуваат од некои многу ретки болести.

Социјална анксиозност: Дали премногу се грижите за тоа што другите мислат за вас?

Социјалната анксиозност, која се нарекува и социјална фобија, е психолошко нарушување кое прави личноста да чувствува нерационален страв од разни ситуации кои вклучуваат контакт со други луѓе.

12 здравствени нарушувања кои може да ви се случат ако не пиете доволно вода

Сигурно многу пати досега сте слушнале дека треба да пиете доволно вода, но и покрај тоа не внимавате многу на тоа.
12