Имате потреба за слатка храна? Вашиот организам ве предупредува на недостаток од магнезиум

Желбата за одредена храна не е само каприц, туку начин на кој вашето тело се обидува да ви каже што му недостига.

Еликсир на здравјето: Овој зеленчук треба да го јадете почесто

Истражувањата покажуваат дека редовното консумирање на овој зеленчук го спречува губењето на минералите од коските, го забавува стареењето и ја поттикнува работата на цревата.

Рајско стапче: Растението кое лечи преку 50 болести и здравствени нарушувања

Во Египет е познато како „растение на бесмртноста“, а древните Индијанци го нарекувале „рајско стапче“.

Главоболки, грчеви, кршливи нокти и коса: Симптоми за недостаток на витамини и минерали

Ова се најчестите симптоми кои укажуваат на недостаток на витамини и минерали во вашето тело.

Погледнете кои се 5-те најважни витамини и минерали за секоја жена

Сите витамини имаат важна функција во телото, но овие пет се најважни кога станува збор за зачувување на здравјето, виталноста и убавината на жената.
Датум: 22 Jun 2015

Оваа житарица е вашиот сојузник за добра меморија, но и за одржување на вашето здравје

Позната по бројните хранливи својства, хељдата преставува идеален избор за сите оние кои сакаат да си го подобрат помнењето, односно да ги подмладат своите крвни садови.

Не сакате да јадете наутро? Подгответе смуди за појадок

Појадокот е најважниот оброк во денот бидејќи ни обезбедува енергија која му е потребна на телото за секојдневните задачи. Ако сте од оние кои не сакаат да појадуваат, ова зелено смуди е идеално за вас.
Датум: 27 May 2014
, Автор:

Моќта на бадемите – совршен сојузник во секоја диета

Една рака бадеми на ден е совршена ужина која ќе ве засити и ќе ве заштити од многу болести. Овој високопротеински оброк го потиснува и го залажува апетитот и е одличен за здравјето на срцето.
Датум: 28 Apr 2014
, Автор:

Витамини и минерали за заштита и обнова на косата

Косата може да ја негувате првично преку исхраната со внесување на витамините и минералите неопходни за цврстина и сјај на влакното, а исто и со помош на масла како рузмарин или лаванда.
Датум: 03 Dec 2013
, Автор:

7 витамини и минерали кои ќе ја зголемат вашата енергија

Замислете само колку многу би можеле да постигнете доколку постојано работите со полн резервоар енергија.

Костени – слатко и здраво есенско задоволство

На 30 грама костени има само еден грам масти и помалку од 70 калории. Тоа е доволно добра причина за дефинитивно да го вклучите во исхраната оваа есен.

Знаци кои укажуваат дека диетата која ја држите не е за вас

Постојат огромен број диети кои ветуваат брзо симнување на неколку килограми за една седмица, но откако ќе ги пробате гледате дека не се успешни.
12