13 древни изуми кои научниците сè уште не можат да ги објаснат

Колку подолго научниците го истражуваат древното наследство, толку повеќе прашања се поставуваат. Изгледа дека древниот свет бил многу поразличен од нашите замисли.

5 причини зошто патувањето е најдобрата форма на учење

Патувањето е одличен начин да созреете, да го искусите животот на нов начин и да научите кои работи се вредни.

24 смешни работи кои сите девојки ги имаат направено барем еднаш

Иако секоја девојка е различна и посебна на свој начин, постојат некои работи кои ги прават сите девојки.

Можете ли да гo решите најкраткиот тест за интелигенција?

Овој квиз е составен на Универзитетот Принстон во 2005 година од страна на психологот Шејн Фредерик. Целта му е да ја тестира вашата способност да го игнорирате претчувство и да размислувате побавно и порационално.

Што ги инспирирало најпознатите хорор филмови?

Многу фактори се важни кога станува збор за успехот на некој филм. Овде спаѓаат квалитетот на сценариото, талентот на режисерот и актерите, кинематографијата, придонесот од другите членови на тимот, мислењето на критичарите...

Најстрого чуваните тајни во светот што ги знаат само по две личности

Постојат работи кои сите ние сакаме да ги знаеме, но за жал тие остануваат скриени. Замислете само колку тајни постојат кои ги знаат мал број луѓе и кои се строго чувани од другите.

15 факти кои докажуваат дека вашето тело има вистински супермоќи

Научниците речиси секој ден откриваат нешто ново за човечкото тело, а многу од тие новости се навистина чудни...

10 најзастрашувачки места на Земјата кои не им се познати на туристите

Дали мислите дека во животот ви недостигаат нови авантури? Дали ви е потребен адреналин? Тогаш овие локации се одлични за вас.

10 фотографии кои ни докажуваат дека 2007 година е античко минато

Во 2007 година ги слушавме Tio Hotel, носевме розови врвци на патиките и ја чекавме последната книга од серијалот Хари Потер.

10 неверојатни феномени предизвикани од звукот што ќе ве остават без зборови

Звукот е природна константа на која сме навикнати како на светлината што ја гледаме и воздухот што го дишеме.

20 неверојатни факти за храната што ќе ве остават без зборови

Храната навистина е неопходен дел од нашиот живот. Но и покрај ова сепак постојат многу неверојатни тајни кои се поврзани со неа.

Откритие што ќе ве остави без зборови: Човечкиот мозок може да создава структури во 11 димензии

Ние сме навикнати на 3-те димензии, но ова неодамнешно истражување можеби ќе го промени начинот на кој ја гледаме реалноста.