Незаборавни цитати од најмоќните ТЕД говори

ТЕД говорите ја содржат најголемата инспирација која можете да ја најдете денес, па затоа погледнете некои од најдобрите цитати од овие инспиративни говори.

Оваа моделка која е висока само 101 центиметар ги руши сите стереотипи во модната индустрија

Оваа девојка е родена со џуџест раст и е само 101 центиметар висока, но тоа не ја спречува да ги следи своите соништа и да инспирира.

15 цитати кои ќе ви помогнат да останете позитивни дури и кога минувате низ тежок период

Можеби ви звучи чудно, но кога ќе си признаете дека минувате низ тежок период и дека тој период ве прави несреќни, полесно ќе го прифатите она што ви се случува и полесно ќе го надминете.

Најдобрите цитати од Стивен Хокинг кои ќе ве потсетат дека ништо не е невозможно

Кога имал само 21 година, Стивен Хокинг бил дијагностициран со амиотрофична латерална склероза, болест која влијае на моторните способности. Сепак, ова не го спречило да ги открие некои од најважните научни теории во последните неколку векови.

Што ги инспирирало најпознатите хорор филмови?

Многу фактори се важни кога станува збор за успехот на некој филм. Овде спаѓаат квалитетот на сценариото, талентот на режисерот и актерите, кинематографијата, придонесот од другите членови на тимот, мислењето на критичарите...

10 познати песни за кои сигурно не сте знаеле дека се направени според ужасни злодела

Од љубовните балади, до брзите песни за танцување, секој од нас ужива во ритамот на музиката. Најчесто претпоставуваме дека артистите ги користат своите идеи и искуства за да ја прават музиката, но понекогаш реалноста е толку сурова што мора да ја стават во песна.

22 неверојатни простории кои ќе посакате да бидат ваши

Не може секој да си дозволи луксуз и скап дом, но некои од овие фотографии ќе ве инспирираат да направите промена која нема да чини многу.

Основачот на TED ги споделува неговите омилени TED говори

Крис Андерсон, основачот на TED ги споделил своите омилени говори, притоа објаснувајќи зошто му се допаднале.

Боб Проктор: Со правилно поставување на целите можете да остварите сѐ што ќе посакате!

Сите ние во себе имаме потенцијал да креираме онаков свет каков што сакаме.

11 луди вистински приказни за неуспеси што довеле до најголемите светски успеси

Првиот дел од нашиот живот го поминуваме обидувајќи се да сфатиме што да правиме со остатокот од животот...

15 инспиративни цитати кои ќе ве уверат дека не треба да се откажувате од вашите цели

Колку пати сте посакале нешто, а потоа сте се откажале бидејќи сте помислиле дека е невозможно да го добиете?

10 цитати кои ќе ве инспирираат да останете чудни

Кога го потиснувате вашето вистинско јас, вие го потиснувате и вашиот вистински потенцијал!