Дали инсектите имаат емоции? По ова откритие ќе размислите два пати дали да ја убиете здодевната пчела

На инсектите обично гледаме како мали досадни суштества кои нѐ плашат, без да го земеме предвид фактот дека и тие самите можеби чувствуваат страв.

Едноставен трик: Кажете им збогум на инсектите и непријатната миризба во домот

Погледнете како на едноставен начин да се ослободите од инсектите и да го освежите својот дом.

Древни чувари од зли сили: Носители на здравје и благосостојба

Имате потковица или зајачка шепа во вашиот дом? Ако одговорите потврдно на ова прашање, тогаш сте на вистинското место.

Неверојатни деликатни марами изработени како крилја од пеперутки

Марами кои пренесуваат чувство на бајковита магија која ги оживува фантазиите.

Најевтини и најефикасни начини засекогаш да се ослободите од мравките

Мравките се здодевни штетници кои никој не ги сака во својот дом. Затоа пронајдовме ефективни решенија кои ќе ги уништат, а не ви се потребни никакви инсектициди. Голем дел од овие нешта сигурно ги имате дома.

10 величествени пеперутки кои може да одлетаат засекогаш

Иако пеперутките ги прифаќаме како составен дел од нашиот свет, експертите стравуваат дека климатските промени, пестицидите и колектирањето на пеперутки води кон исчезнување.
Датум: 28 јан 2015

Пред и потоа: 19 прекрасни трансформации на пеперутки и молци

Светот претставува едно неверојатно место преполно со убави работи. Дури и самиот процес на преобразување на гасеницитe во пеперутки или молци знае да биде магичен.

Одлични фотографии од најмалите суштества на светот

Неверојатните фотографии на Вјачеслав Мишченко ги претставуваат дури и најморничавите видови на толку симпатичен начин, што на прв поглед ќе ве натераат да се вљубите во нив.
Датум: 31 мар 2014
, Автор:

Пролет во Велика Британија

Погледнете како изгледа доаѓањето на пролетта во Велика Британија.

Фантастичен уметнички спој на човечкото око со природата

Германската артистка Свења Шмит го користи нејзиното лице како уметничко платно, поточно пределот околу очите, на кој ја прикажува убавината на природата, зеленилото и инсектите на еден уникатен начин.

Mравките во едно поинакво светло

Талентираниот руски уметник Андреј Павлов изработил чудесни макрофотографии, во кои верувале или не, мравките се вистински. Ако се водиме по неговите фотографии, слободното време на мравките, по многу наликува на нашето.
Датум: 15 мар 2012
, Автор:

Кул факти кои ќе ви го направат денот поинтересен

Замислете, крилото на „Боинг 747“ е подолго од должината на првиот лет на браќата Рајт. Тие го измислиле авионот, а нивниот прв обид да летаат со него траел само 12 секунди.
Датум: 18 дек 2011
, Автор: