Како да одберете правилна четкичка за заби?

Можеби не можете да ја процените важноста на добрата орална хигиена, не само за здравјето на забите, туку и за целокупното здравје на вашето тело.

Како да ги исчистете забите со забен конец на правилен начин за само една минута?

Чистењето на забите со забен конец е подеднакво важно за денталното здравје како и миењето на забите со четкичка. Само миењето на забите не е доволно за одржување на добро здравје на забите.

6 грешки кои ги правите при миењето на забите

Можеби ги миете забите секој ден, но ако правите некоја од овие грешки тие сепак не се добро заштитени. Д-р Едмонд Хјулит има совети за вас како да ги исправите.

Отстранете го забниот камен на природен начин со овие 4 рецепти

Забниот камен се оние тврди наслаги кои остануваат како залепени за забите. Не е добро да ги имате затоа што со текот на времето го оштетуваат забот.

Бои на кармини кои прават вашите заби да изгледаат побело

Понекогаш е навистина тешко и скапо да се одржи блескаво белата насмевка, но постојат одредени трикови со кои можете да креирате илузија и да ги покажете вашите заби во подобро светло.

Избелете си ги забите со масло од чајно дрво

Ова драгоцено масло ги регенерира и зајакнува непцата, ја намалува количината на забните наслаги, спречува кариес, ја отстранува храната помеѓу забите и непцата и го чисти јазикот.
Датум: 18 јан 2015
, Автор:

13 факти за женското тело

Сигурно многупати сте се запрашале дали вашиот организам функционира како и на другите луѓе. Ви ги откриваме најважните анатомски и функционални параметри на просечното женско тело.
Датум: 22 дек 2014
, Автор:

Неколку трикови за разубавување кои секоја жена би требало да ги знае (втор дел)

Секој трик кој на жената ќе ѝ помогне побрзо и поефикасно да дојде до посакуваниот изглед е повеќе од добредојден.

Направете сами: Шизички дуксер со уста која се отвора на патент

Секој од нас има некој дуксер по дома кој е премногу едноставен за да се носи надвор, но премногу удобен за да се фрли.
Датум: 31 окт 2014
, Автор:

Грешки кои веројатно ги правите при одржување на хигиената

Навиките ги стекнуваме потпирајќи се на инстинктите и нашето знаење за тоа како треба да се бањаме, да миеме заби, да чистиме уши итн. Ќе се изненадите, ама овие грешки при одржување на хигиената ги прават многумина од нас.
Датум: 21 сеп 2014
, Автор:

Домашно изработена паста за заби за неодоливо блескава насмевка

Домашно изработената паста за заби не чини многу и е лесна за правење, а ќе ги направи вашите заби совршено бели и притоа ќе го освежи вашиот здив и ќе ви помогне во борбата против кариес.

Непосакувани типови мажи кои заслужуваат шанса кај жените

Во ред е да имате одредени рамки во кои вашиот партнер би требало да се вклопува, но доколку премногу се ограничите, осаменоста ќе ви биде гарантирана. Еве за кои типови мажи треба да направите исклучок.