10-те најстари животни кои сè уште се живи

Во светот постојат навистина стари животни. Иако обично е тешко да се утврди возраста на дивите животни, научниците имаат неколку методи за ова.

9 фасцинантни факти за животните што сигурно не ви ги кажале на училиште

Ако професорите кажуваа за сите овие животни и нивните чудни навики, биологија би им бил омилен предмет на повеќето ученици.

Што кажува вашиот индијански тотем за вас?

Секое животно претставува различен карактер, па откријте кое животно сте вие и што тоа кажува за вас.

Моќни илустрации ни покажуваат свет во кој луѓето и животните си ги замениле местата

Што ако си замислиме паралелен универзум во кој животните ги експлоатираат луѓето?

Животното што прво ќе го видите на сликата ќе ви открие која е вашата најголема животна вредност

Тестовите на личноста се брз, лесен и ефективен начин да дознаете што се случува моментално во вашата потсвест.

10 суштества кои докажуваат дека супермоќите навистина постојат во реалноста

Следниве суштества ќе ве изненадат со нивните смешни, чудни и понекогаш одвратни способности кои не ги поседува ниту еден суперхерој.

Бурмански хороскоп: Денот на раѓање ја открива вашата судбина

Дали знаете кој знак сте во овој хороскоп и што тој открива за вашата личност?

Науката потврди: Мачките и кучињата можат да гледаат „духови“ и фреквенции кои се невидливи за луѓето

Mногу животни ја имаат способноста да гледаат фреквенции кои не се видливи за човечкото око...

Што прават животните кога мислат дека никој не ги гледа?

Ловџиите често користат камери за следење. Тие имаат сензор и прават фотографија веднаш штом забележат движење. Но оваа технологија има и друга предност – таа ни дозволува да видиме што прават животните кога мислат дека никој не ги гледа.

10 слатки животни што можат да ве повредат

Ова се 10-те неодоливи, но и многу опасни животинчиња...

16-те најголеми растенија и животни на Земјата

Постоеле времиња кога на Земјата владееле суштества многу поголеми од нас, вистински праисториски џинови. Но, дури и денес природата знае да нè изненади со своите огромни креации.