Децата впиваат како сунѓери, па затоа секојдневно треба да им ги кажувате овие мотивирачки реченици

Постојат многу работи кои можеме да му ги кажеме на детето, а кои се позитивни, охрабрувачки и корисни за неговиот развој. Еве неколку од нив!

8 работи што можат да ги разберат само оние кои се посвоени

Посвојувањето за децата без родители претставува еден посебен настан, неизвесен, страшен и возбудлив истовремено.

Дали вашето дете покажува симптоми на психопатија? 4 знаци на кои треба да обрнете внимание

Верувале или не, психопатите не се секогаш негативци, но за да си го олесниме овој комплициран концепт, ние сме одбрале да размислуваме на таков начин.

Истражувањата откриваат: Најмалото дете во семејството им е омилено на родителите

Од некои непознати причини, врската помеѓу родителите и најмалото дете е посилна.

Сакате да останете во брак само за децата? Најпрво одговорете на овие 4 прашања!

Кога ќе почнете да размислувате за развод, прашањето „Дали да останам или да заминам?“ може да биде поприлично комплицирано, особено ако се вмешани и деца.

Родители внимавајте: Откриен е педофилски канал на Јутјуб со повеќе од 12 милијарди прегледи

Родители, најдобро би било да ги држите очите ширум отворени бидејќи комичарот Даниел Тош пред некое време открил огромен педофилски Јутјуб канал!

10 причини зошто не треба да се загрижувате за изливите на бес кај вашето малечко

Моментите на бес и незадоволство кај децата многу лесно може да прераснат во фрустрација и чувство на немоќ кај родителите.

Децата кои редовно „јадат“ ќотек може да имаат проблеми со менталното здравје кога ќе пораснат

Според истражувачите од Универзитетот во Мичиген, ќотекот може да доведе до голем број проблеми со менталното здравје.

Зошто децата веруваат во страшни работи и замислени суштества? (не е тоа што мислите!)

Дали сте забележале дека децата се плашат необјасниви нешта што се појавуваат навечер?

7 бесплатни работи кои можете да ги правите со вашето дете на отворено

Во продолжение погледнете неколку предлози за оние денови кога ќе сфатите дека поминало многу време откако сте излегле на свеж воздух, а притоа не би сакале да трошите пари од заштедата за поголемите планови.

Каков ви е бракот, такво ви е и детето

Децата не го зајакнуваат бракот. Ако е добар, тој може да стане подобар со децата. Ако е лош, може уште повеќе да се влоши.

Родителите треба да ги научат своите деца на овие 10 животни лекции до нивната 10-та година

Да се биде родител е прекрасно животно искуство, но тоа доаѓа со многу одговорности. Еве кои лекции треба да ги научи вашето дете!