10 предупредувачки знаци дека вашата врска ве прави депресивни

Ако се чувствувате немоќно и повредено во врската, без разлика дали е постојано или поради некој настан, големи се шансите да бидете депресивни.

Најсилните жени многу често страдаат од високо функционална депресија

Силните жени кои се соочуваат со овој проблем постојано имаат насмевка на лицето иако не чувствуваат внатрешен мир.

Кој е најголемиот симптом на депресија што честопати се занемарува?

Дури и ден денес, многумина го занемаруваат најголемиот симптом што ја открива депресијата кај луѓето.

6-те хороскопски знаци кои се најсклони кон депресија

Според астролозите, депресијата е поврзана и со нашиот хороскопски знак, па поради ова некои знаци се посклони кон депресија од другите.

5 здравствени состојби со симптоми слични на депресија

Ако имате симптоми на депресија, не сте единствените. Но ова не мора да значи дека страдате од депресија.

20 начини на кои поп културата ја прикажува депресијата на погрешен начин

Холивудската слика за депресијата не е веродостоен приказ на тешката, хаотична и макотрпна реалност, туку романтизиран поглед на болеста.

Стрес или депресија? Дознајте ја разликата

Поимите стрес и депресија многу често се користат како да имаат исто значење. Иако симптомите се слични, и едното често може да води до појава на другото, стресот и депресијата се две различни состојби.

5 работи што треба да ги запомните доколку сте вљубени во маж кој страда од депресија

Само затоа што вашиот партнер е депресивен, не значи дека врската е осудена на пропаст.

Моќни цитати кои ќе ве подигнат кога енергијата во вашето тело ќе биде на најниско ниво

Задолжително опкружете се со позитивна енергија, пронајдете причина за насмевка и секако, читајте мотивирачки цитати.

Вистинска приказна: Маж се оженил со жената која пред 10 години му го спасила животот

Изгледа дека хероите не се секогаш со наметка, а тоа може да ви го потврди и овој маж кој сакал да си го одземе животот.

Гугл воведува нова алатка што ќе им помогне на луѓето кои се сомневаат дека страдаат од депресија

Овој Интернет пребарувач отсега натаму ќе го нуди најдобриот прашалник што ќе им помогне на корисниците да дознаат дали страдаат од депресија.

Навиките на луѓето со прикриена депресија

Депресијата е сериозна болест која често останува незабележана со години. Луѓето кои страдаат од прикриена депресија се борат со нивните „демони“ и тоа сосема сами.