4 знаци дека имате потенцијал да станете успешни претприемачи

Иако постојат голем број луѓе кои сакаат да започнат сопствен бизнис, многу мал процент од нив се осмелуваат да дадат отказ од нивната работа со сигурна плата и да ги следат своите соништа.

5 деловни лекции што можете да ги научите од коцкањето

Коцкањето е порок и не треба да се практикува, но постојат неколку важни бизнис лекции што можете да ги научите од него.

5 причини зошто 2016-та беше успешна година за сите жени во светот

Оваа година беше постигнат голем успех во однос на половата еднаквост во областа на бизнисот.

Сам свој газда: 9 одлични причини да започнете сопствен бизнис

Чувството дека не зависиме од никого и дека самите го избираме работното време е нешто поради кое би вредело да се обидеме и конечно да станеме сам свој газда.

Барате место за старт на свој бизнис? 10-те најдобри градови за жени бизнисмени

Дали некогаш сте помислиле дека би било одлично да си започнете сопствен бизнис и да се занимавате со одредена професија којашто комплетно ве исполнува?

Погледот од туѓа перспектива како еден од најдобрите водичи кон успех

Успехот е нешто што не се гради лесно, а погледот од туѓа перспектива е добар водич кон него.

10 инспиративни цитати од едни од најуспешните жени во светот

Некогаш, потребен ви е само мал совет од луѓе кои веќе успеале да станат некој и нешто за и вие да успеете.

10 млади милионери кои не наследиле ниту денар од своите родители

Марк Закерберг не е единствениот, туку има и некои кои не се толку познати. Нека ве инспирираат овие десетмина од нив.

10 бизнис лекции од ТВ серијата „The Office“

Иако оваа серија покажува како не треба да се води една компанија, сепак ако ја тргнеме комедијата на страна, таа може да ни посочи на многу значајни аспекти и лекции за водење на еден мал бизнис.
Датум: 03 дек 2014
, Автор:

Подобрете ја самодовербата на работното место во 5 чекори

Оние кои успеале пред вас го добиле тоа што го заслужиле, па можете да го добиете и вие. За среќа, од искуството на успешните можеме да научиме неколку важни лекции.
Датум: 11 сеп 2014
, Автор:

Запознајте го Кори, 9-годишно момче со изострен вкус за мода

Со својот изострен вкус за мода и беспрекорен стајлинг, Кори остава впечаток на паметно момче со светла иднина, кое навистина знае како да ги привлече сите погледи кон себе.
Датум: 12 авг 2014
, Автор: