Пенливо кафе со соја за љубителите на здрава исхрана

Барате алтернатива на класичното кафе?

penlivo-kafe-so-soja-za-ljubitelite-na-zdrava-ishrana

Потребни состојки:
  • 2 супени лажици кафе
  • 2 лажички вода
  • 1 лажичка шеќер
  • 200 милилитри млеко од соја
  • Лед
Начин на подготовка:

Изматете ги кафето, шеќерот и водата. Кога ќе добиете пенлива смеса, додајте го млекото. Добро измешајте и ставете го во фрижидер додека не се олади целосно. Пред сервирање, изматете го уште еднаш за да добиете мека и густа пена. За крај, ставете го ледот.

Пробајте го и ова ледено тајландско кафе со шмек на бадем!


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар