Кујнски трик: како кафето подолго време да остане жешко?

Доколку сакате да го пиете вашето кафе додека е жешко, но понекогаш попатните активности не ви го дозволуваат тоа, еве едно едноставно решение.

Кујнски трик: како кафето подолго време да остане жешко?

Пред да го направите кафето, шолјата наполнете ја со врела вода. Потоа, истурете ја водата и сипете го кафето. Благодарение на овој трик, нема да ја загубите топлината на кафето, загревајќи ја студената шолја, поради што тоа подолго време ќе остане топло.

Токму поради оваа причина, во кафулињата шолјите за кафе стојат на машината за еспресо – за постојано да се греат.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар